Серија А: Милан само на два часа му го отстапи врвот на Интер

AC Milan's Olivier Giroud (L) kicks against Genoa’s Leo Ostigard during the Italian serie A soccer match between AC Milan and Genoa at Giuseppe Meazza stadium in Milan, 15 April 2022. ANSA / MATTEO BAZZI

Фудбалерите на Милан се вратија на врвот на табелата на италијанското првенство кој само на два часа во петокот вечерта му го отстапија на градскиот ривал Интер.

Во втората средба од 33-то коло на Серија А, Милан со 2:0 на домашен терен ја совлада Џенова, а Интер претходно со 3:1 впиша гостинска победа кај Специја.

Милан до новите три бода стаса со погодоците на Рафаел Леао во 11 и Жуниор Месиас во 87 минута.

Со оваа победа Милан стаса до 71 бод, два повеќе со меч повеќе од второпласираниот Интер, а трет е Наполи со 66 бодови од 32 кола. Џенова остана претпоследна 19-та со 22 бодови, три помалку од зоната на опстанок но со меч повеќе од сите конкуренти, додека Специја е 15-та со 33 бодови.

Претходно во петокот Интер кај Специја поведе со голот на Марсело Брозовиќ во 31 минтуа постигнат со силен шут од 20-ина метри, откако топката со глава му ја „спушти“ Д’Амброзио. Лаутаро Мартинез во 73 минута снаодливо искористи нафрлување од левата страна од Иван Перишиќ за удвојување на водството на гостите. Во 88 минута со убав гол од 16 метри надежите на домажините им ги врати Џулио Маџоре, но во третата минута од судиското продолжение Алексис Санчез ги постави конечните 3:1 за Интер.