Сопственикот на единствениот златен олимписки медал во Сингапур ја заврши кариерата

Сопственикот на единствениот олимписки златен медал во историјата на Сингапур, пливачот Џозеф Скулинг на 28-годишна возраст објави крај на кариерата.

Скулинг го шокираше пливачкиот свет во Рио де Жанеиро во 2016 година со освојувањето на златниот медал на 100 градно пред неговиот херој од детството, легендарниот Американец Мајкл Фелпс. Скулинг тогаш победи со резултат 50,39, додека Фелпс и Јужноафриканецот Чад ле Клос го поделија среброто со 51,14.

За Фелпс тоа беше последен поединечен олимписки медал во кариерата, а потоа освои и злато во штафетната трка 4х100 мешано. Славниот Американец на крајот освои рекордни 28 олимписки медали, вклучувајќи и рекордни 23 златни.

„Вртам ново поглавје, се повлекувам од натпреварувачкото пливање“, објави 28-годишниот „Сингапурска летечка риба“, како што гласеше неговиот прекар.

„Исополнет сум со благодарност за секое искуство што пливањето го донесе во мојот живот. Победите беа возбудливи, поразите понизни и заедно создадоа издржливост во мене што ќе ја носам во моето следно поглавје“, додаде Скулинг.

Олимпиското злато секако беше најголемиот момент во неговата кариера, а освои и два бронзени медала на светските првенства на 100 градно во Казан (2015) и Будимпешта (2017). Освои и три златни медали на Азиските првенства.

„Иако се повлекувам од натпреварувањето, пливањето засекогаш ќе биде дел од тоа што сум. Тоа ми даде платформа да ги инспирирам другите да ги бркаат своите соништа, без разлика на изгледот“, рече Скулинг.

Сингапур во својата историја има освоено само пет олимписки медали – златни, две сребрени и две бронзени. Школувањето освои злато во пливање, имаат сребро и две бронзи во пинг-понг и едно сребро во кревање тегови.