Судот во Салехард ја прими жалбата од мајката на Навални

Градскиот суд Салехард прими Жалба за незаконски дејствија од мајката на Алексеј Навални, Људмила Навални. Разгледувањето на жалбата ќе се одржи зад затворени врати, соопшти Судот за ТАСС.

„Примена е Жалба за незаконски дејствија и одлуки. Разгледувањето е закажано за 4 март, затворено судско рочиште“, соопшти Градскиот суд Салехард, одговарајќи на прашање за жалбата на Људмила Навални.

На 16 февруари, Одделот на Федералната казнена служба за автономниот округ Јамало-Ненец ја објави смртта на Алексеј Навални во казнената колонија.

Според одделот, на рускиот истакнат опозиционер му се слошило по прошетка и изгубил свест, по што починал.