Тајни американски документи за воен план во Украина се објавени на интернет, објави Њујорк Тајмс

Тајни документи со детали за плановите на САД и НАТО да помогнат во подготовката на Украина за пролетна офанзива против Русија се објавени на платформи на социјалните мрежи, објави Њујорк Тајмс. Пентагон соопшти дека го проценува пријавеното нарушување на безбедноста.

„Свесни сме за извештаите за објавите на социјалните мрежи, се разгледува тоа прашање“, рече заменик-секретарот за печат Сабрина Синг.

Документите се објавени на Твитер и Телеграм, а наводно содржат графикони и детали за испораките на оружје, силите на баталјоните и други чувствителни информации, наведува весникот.

Информациите во документите се стари најмалку пет недели, а најновата е датирана од 1 март, се вели во извештајот.

Еден од документите ги сумира распоредот за обука на 12 украински борбени бригади и се вели дека девет од нив биле обучени од силите на САД и НАТО и дека им се потребни 250 тенкови и повеќе од 350 механизирани возила, пишува весникот.

Документите – од кои барем еден носи ознака „строго доверливо“ – беа објавени на проруски владини канали, се вели во извештајот.

Информациите во документите, исто така, ги детализираат стапките на трошоците за муниција под воена контрола на Украина, вклучително и за ракетните системи ХИМАРС, артилериските ракетни системи произведени од САД кои се покажаа како високо ефикасни против руските сили.