Турција последен четвртфиналист со двата гола на Демирал

Турската фудбалска репрезентација последна се пласираше во четвртфиналето на Европското првенство во Германија, совладувајќи ја Австрија со 2:1 (1:0) во осминафиналното соочување во Лајпциг.

Турците на тој начин се пласираа во четвртфиналето каде в сабота во Берлин ќе играат против Холандија. Холанѓаните претходно во вторникот ја совладаа Романија со 3:0.

Јунак на победата на Турција во осминафиналето беше Мерих Демирал, која постигна два гола. Австриската мрежа ја погоди во 1. и 59. минута за 2:0, додека Австрија само го намали резултатот во 66. минута. Стрелец беше Грегорич. Интересно, сите голови беа постигнати по корнери.

Дуелот започна одлично за турските репрезентативци кои поведоа уште во првата акција, уште во првата минута. Австријците по еден корнер се сплеткаа во својот шеснаесетник и за малку ќе ја внесеа топката во мрежата. Кога не успеаја, Демирал беше тој што жестоко стрелаше под пречката за ерупција на трибините на кои очекувано доминираа турските навивачи.

Австрија по шокантниот старт тргна веднаш по брзо израмнување. Австријците се заканија и по корнер во петтата минута, но не беа агилни како нивните ривали. Многу брзо потоа Лајнхарт имаше шанса, но шутираше преку пречката.

Притисокот на Австријците траеше дваесетина минути, но по споменатите две шанси сѐ повеќе се закануваа на Турците. Потоа Турција излезе од обрачот на ривалите и повторно се закани во 25. минута. Стрелецот Демирал имаше шанса, но овојпат беше непрецизен. Австрија ја имаше најдобрата шанса за 1:1 во првото полувреме во судиското надополнување во првите 45 минути. По добро додавање на Пош, Баумгартнер ја смести ногата, но топката помина покрај голот на Турција.

На почетокот од вториот дел Австрија уште посилно притисна и многу брзо создаде две одлични шанси. Во 51. минута австрискиот напаѓач Арнаутовиќ се најде сам пред голманот Гунок, но не шутираше најдобро, а турскиот голман одлично реагираше. Само две минути подоцна Лајмер шутираше од десетина метри, но пред самиот удар се лизна и топката мина покрај голот на Турција.

Многу брзо потоа Австријците беа казнети поради уште една слаба реакција по прекин на играта. Во 59. минута Турција изведе нов корнер и нов гол на Демирал, кој овојпат се издигна и со глава погоди за 2:0.

Иако се чини дека Австријците ќе бидат сомелени по новиот гол, тие брзо се вратија во игра. Во 66. минута падна уште еден гол по корнер. Пош нафрли на втората статива каде Грегорич налета на топката и погоди за 1:2.

Потоа дождот засили во Лајпциг, но и новите напади на Австрија, која бараше израмнување и продолженија. Направија многубројни фрлања на Австријците, но турската одбрана расчисти и спаси се. Во 75. минута Грилих се обиде од речиси 20 метри, но турскиот голман Гунок се најде на вистинското место.

Кулминацијата на драматичниот меч се случи во судиското надополнување. Најпрвин Јилмаз имаше шанса во 94. минута дефинитивно да ја потврди победата на својот тим. Во контранапад одлично се ослободи од својот чувар, но неговиот добар удар го одбрани Пенц. Една минута подоцна Баумгартнер имаше уште подобра шанса на другата страна за 2:2. Беше на два метра од голот на Турција и имаше добар удар со глава, но турскиот голман Гунок одлично реагираше и со рака во лет ја исфрли топката во корнер. Ова го спаси неговиот тим од продолженија и го однесе во четвртфиналето против Холанѓаните.