Унгарија стави вето на резолуцијата за Украина

Унгарија стави вето на резолуцијата на Советот на Европа за Украина бидејќи таа содржи само еден мировен план, таканаречената „мировна формула“ предложена од украинскиот претседател Володимир Зеленски, изјави во петокот министерот за надворешни работи Петер Сијарто.

Патоказот на Зеленски за решавање на кризата, кој тој го промовира од 2022 година, бара целосно повлекување на руските сили од сите територии што Украина ги смета за свои, Москва да плати репарации и суд за воени злосторства. Русија ги отфрли предлозите како „нереални“ и знак на неподготвеноста на Киев да бара дипломатско решение за конфликтот.

„Денес Советот сакаше да усвои резолуција со која се признава само мировниот план на претседателот Зеленски како мировна формула што треба да се разгледа и поддржи. Ова е неприфатливо за нас“, напиша Сијарто на Фејсбук.

Наместо „имагинарна нуклеарна војна“, „на сите ни требаат вистински мировни разговори“, кои се можни само кога двете страни во конфликтот ќе „седат на маса“, рече Сијарто.

Следниот месец се очекува Швајцарија да биде домаќин на самит за предложениот патоказ на Зеленски за ставање крај на конфликтот со Русија. Швајцарија испрати покани до над 160 земји, вклучително и членки на Г7, Г20, БРИКС и ЕУ. Русија, меѓутоа, не е поканета на разговорите.

Сијарто истакна дека и други земји предложиле сценарија за дипломатско решавање на конфликтот кои „не се полоши од оние на претседателот на Украина“. Претходно беа изнесени голем број алтернативни мировни планови, вклучително и предлози од Кина, Бразил и Јужна Африка.

„Побарав да вклучам и други мировни планови во резолуцијата на Советот на Европа. Ова беше отфрлено од мнозинството. Затоа ставив вето за да нема резолуција на Советот“, објасни Сијарто.

Кина од минатата година промовира мировна формула која се состои од 12 точки, вклучувајќи прекин на непријателствата, барање за усогласување со меѓународното право, отфрлање на менталитетот на „Студената војна“ и меѓусебно почитување на националната безбедност.

Рускиот претседател Владимир Путин рече дека иницијативата на Пекинг ја покажува „вистинската желба да помогне да се стабилизира ситуацијата“ во регионот.

Говорејќи пред новинарите во петокот, тој го отфрли планот на Киев, кој не ја зема предвид „реалноста на теренот“. Путин ја повтори перцепцијата на Москва за претстојниот швајцарски настан како обична измама на Киев и Западот. Тој, исто така, нагласи дека Москва останува подготвена за мировни преговори кои ќе ги земат предвид руските интереси.