Вагнер го намалува бројот на борци, Кремљ го прекина финансирањето

Постои реална можност Кремљ веќе да не ја финансира платеничката група Вагнер, соопшти денеска британското Министерство за одбрана.

Министерството во дневниот билтен соопшти дека руската држава дејствува против некои од деловните интереси на сопственикот на Вагнер, Евгениј Пригожин, откако тој го предводеше неуспешниот бунт против највисоката руска војска во јуни.

„Доколку руската држава повеќе не му плаќа на Вагнер, вториот најверојатен плаќач се белоруските власти“, се вели во извештајот, додавајќи дека тоа ги исцрпува ресурсите на Белорусија.

Министерството рече дека групата Вагнер се движи кон намалување и реконфигурирање за да заштеди на трошоците за плати во време на финансиски притисок.

Минатиот месец во Белорусија пристигнаа стотици платеници на руската група Вагнер.

Литванскиот претседател Гитанас Науседа пред десет дена изјави дека бројот на борци Вагнер во Белорусија би можел да биде поголем од 4.000.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.