(ВИДЕО) Данска ја прегази Русија за втор круг, ама и Белгија помогна

Фудбалерите на Данска на чудесен начин се пласира во вториот круг на ЕУРО 2020, откако по двата порази по ред, вечерва, на преполниот стадион во Копенхаген ја прегази Русија (4-1) и заврши како второпласирана во групата Б.

Тоа немаше да биде можно без помошта од Белгија, која иако веќе беше пласирана, одигра спортски и ја совлада Финска (2-0), која како трета ќе чека шанса за место во полуфиналето. Дамсгард во 38. минута го откри резултатот, а Полсен зголеми на 2-0 во 59. минута. Мала надеж за Русите донесе голот од пенал на Ѕјуба во 70. минута, но Кристенсен во 79. и Маеле во 82. минута донесоа огромна радост на сите на стадионот. Храдецки во автогол во 74. минута и Лукаку во 81. минута, пак, го донесоа третиот триумф во низа на Белгијците.

Белгија е убедливо прва со девет бодови, додека останатите селекции имаа по три бодови, со тоа што Данците имаа најдобра гол разлика во меѓусебните дуели, по што следуваат Финска и Русија.