ВИДЕО I Демонстранти упаднаа во седиштето на Луј Витон во Париз, се чека клучна одлука за пензиите

Демонстранти денеска упаднаа во седиштето на луксузниот моден бренд Луј Витон во Париз пред очекуваната пресуда за контроверзните пензиски реформи во Франција. Тие бараат француската влада да се откаже од планираните пензиски реформи и наместо тоа повеќе да ги оданочува богатите.

Десетици демонстранти мавтајќи со знамиња и факели упаднаа во просториите на Луј Витон на авенијата Монтењ бр. 22 во четвртокот наутро – 12-тиот ден од протестите низ целата земја од почетокот на штрајковите, објави „Скај њуз“.

„Барате пари за да ги финансирате пензиите? Земете го од џебовите на милијардерите“, рече активистот на синдикатот Суд Раила, Фабиен Виледје во седиштето на LVMH исполнето со црвен чад.

Демонстрантите потоа мирно си заминаа.

Десетици илјади демонстранти излегоа на улиците на француската престолнина, а некои се судрија со полицијата.

Демонстрации се одржуваат во градовите ширум земјата – вклучувајќи го и Рен, каде што сликите покажуваат запален Мерцедес – во најновата манифестација на гнев поради предложените промени во пензиите.

Синдикатите повикаа на демонстрации на улиците на Франција, еден ден пред одлуката на Уставниот суд за законитоста на законот за пензиски реформи, кој предвидува зголемување на старосната граница за пензионирање од 62 на 64 години. Доколку Уставниот суд го одобри законот што владата го донесе со декрет за да го избегне парламентот, бидејќи има сигурно мнозинство, тој ќе може да стапи на сила.

Демонстрантите, сепак, најавија дека ќе продолжат да се борат дури и ако законот добие зелено светло, додавајќи дека сакаат да организираат референдум за ова прашање или да го вратат законот на одлука во Собранието.