ВИДЕО| Кој повеќе лаже, господарот или калфата? Заев вели сите бугарски здруженија тој ги отвора, а Ковачевски дека не го познава тој што ги отвора!

-Кој повеќе лаже, господарот или калфата? Заев вели сите бугарски здруженија тој ги отвора, а Ковачевски дека не го познава тој што ги отвора, истакнуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

Нивното соопштение и видеото кое го испратија, ги пренесуваме во целост:

Зоран Заев јавно како премиер, на бугарска телевизија, обраќајќи се пред сѐ на бугарската, но и на македонската јавност рече: „Секогаш кога се отвораат бугарски здруженија, јас сум таму, јас ги отворам, имам роднини имам луѓе таму, кои што се секој ден околу мене“.

Ова го напишавме на македонски јазик, а оригинално Заев се обидува да зборува бугарски, додека ја понижува македонската нација.

Кога СДС лаже? Кога Ковачевски вели дека СДС е втемелена на народноослободителната борба на државата, или кога Заев кога вели дека немало фашисти, туку биле бугарски администратори?

Заев, како премиер и СДС како партија се главни виновници за сите бугарски негации и асимилаторска политика. Дури и најголемите бугарски шовинисти беа радосни што дочекале во својот живот некој македонски политичар да има позиции како Заев.

СДС не се тргна од матрицата на Заев.

Дезертерот Ковачевски и СДС не спречија отворање на бугарските клубови со фашистички имиња Ванчо Михајлов и Цар Борис.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.