ВИДЕО| Руски авион со 65 украински заробеници се урна во регионот Белгород

Воен транспортен авион Иљушин-76 се урна утрово во регионот Белгород, соопшти руското Министерство за одбрана.

Во авионот имало 65 украински воени заробеници, шест членови на екипажот и тројца придружници.

„На 24 јануари оваа година транспортен авион Иљушин-76 се урна во регионот Белгород за време на планираниот лет околу 11 часот по московско време (08:00 часот по Гринич). Имаше 65 украински воени затвореници кои се тренспортирале во регионот Белгород за размена, и тројца придружници“, соопшти Министерството за одбрана.

Воздухопловните сили испратија истражна комисија за истрага за инцидентот.

Телеграм каналот 112, повикувајќи се на извор, објави дека несреќата се случила во близина на селото Јаблоново, на околу 90 километри од границата. Каналот тогаш соопшти дека нема преживеани.

Претходно, гувернерот на регионот Белгород, на својот канал Телеграм изјави дека инцидентот се случил во областа Короча. Тој не даде детали. На местото на несреќата работат тим од истражители и персонал на Министерството за вонредни состојби.

Украинскиот весник „Украинскаја правда“, цитирајќи извори од војската на Киев, објави дека авионот бил уништен од украинските сили. Сепак, медиумот објави дека авионот носел ракети за противвоздушна одбрана С-300 наместо затвореници.

Неколку минути подоцна, го отстрани делот во кој се споменува  соборувањето на авионот, наведувајќи само дека нејзините воени извори ја потврдиле несреќата.

Рускиот пратеник Андреј Картаполов изјави дека има два авиони со украински заробеници и дека Москва мора итно да го пренасочи вториот ИЛ-76, со 80 заробени војници, надвор од опасната зона.

Тој изјави дека Киев знаел за претстојната размена и дека бил информиран за рутата на летот, додавајќи дека и покрај предупредувањето, авионот бил соборен од три противвоздушни проектили истрелани или од американско производство Patriot или од германско производство IRIS-T. системи. Картаполов тврди дека по оваа трагедија, каква било размена на затвореници „засега не доаѓа предвид“, сугерирајќи дека Киев го извршил нападот со цел да ја спречи размената.