Во Газа досега загинаа 29.782 лица

Министерството за здравство на Хамас денеска соопшти дека 29.782 лица се убиени во Појасот Газа од почетокот на израелските воени операции како одмазда за нападите на палестинските екстремисти на 7 октомври. Само во изминатите 24 часа загинаа 90 лица.

Од почетокот на војната, досега, се повредени 70.043 Палестинци.

Убиените и повредените се главно жени и деца.