Вучиќ: Очекуваат Косово да го предадеме на тацна, прават проблеми затоа што рековме дека нема тоа да се случи

Српскиот претседател Александар Вучиќ, денеска изјави дека се очекува Србија да го предаде Косово „на тањир“ и дека се помирила и дека во 1999 година била бомбардирана со право.

„Откако рековме дека нема да се откажеме од меѓународните повелби, Уставот на Србија и територијалниот интегритет, тогаш тие почнаа да прават проблеми“, рече Вучиќ на митинг во Панчево.

Тој изјави дека Србија прави се за да си ги зачува „државата, името и презимето“, но дека се „плаши“ дека ќе мора да бидат уште посилни и поцврсти на тој план, пренесе Бета.

„Правете што сакате и надворешно и внатрешно, но нема да добиете независно Косово како што се надевате. Ќе треба да поставите други“, рече Вучиќ.

Вучиќ се осврна и на најавата на Србите од Косово кои и дадоа рок до 1 јуни на Приштина „да престане со провокациите“ и додаде дека е загрижен поради тоа.

„Што и да каже и направи Приштина, Србија секогаш ќе биде виновна“, рече претседателот на Србија.