Загина светскиот рекордер во маратон Келвин Киптум

Младиот кениски светски рекордер во маратон Келвин Киптум загина во сообраќајна несреќа во неделата, соопштија кениските власти.

Заедно со 24-годишниот Киптум загина и неговиот тренер Жервеј Хакизимана.

„Ужасно одвратно! Кенија изгуби посебен скапоцен камен. Немам зборови“, објави кенискиот министер за спорт Абабу Намвамба.

Во октомври минатата година, Киптум постави светски рекорд на маратонот во Чикаго трчајќи 42 километри и 195 метри за 2:00:35 часа, соборувајќи го за 34 секунди претходниот рекорд на друг Кениец, Елиуд Кипчоге, кој беше поставен во Берлин во 2022 година.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.