Зидан ќе биде нов селектор на Франција

Фудбалскиот стратег Зинедин Зидан ќе биде нов селектор на фудбалската репрезентација на Франција, пренесува Сан.

Зидан по Мундијалот ќе дојде на местото на Дидие Дешам.

Французинот со Реал Мадрид освои 10 трофеи, меѓу кои и три трофеи во Лигата на шампионите.

Со репрезентацијата на Франција го освои Светското првенство во 1998 година.