среда, 26 јули 2017  |  Вести денес: 0

Австрија: Во тек се преговори за ограничување на влезот за мигранти

begalci

Поврзани вести

Австрија потврди дека дека во тек се преговори со Германија и Словенија за ограничување на влезот за мигранти во тие држави.

Словенечки медиуми јавуваат дека планот предвидува тие држави заеднички да го надгледуваат мигрантскиот бран на границата на Словенија и Хрватска, пренесува МИА.

Засега нема политичка одлука иако за конкретните преговори на полициите на трите држави потврдија од австриското Министерство за внатрешни работи. Австриската полиција очекува новите мерки да се примат од крајот на овој месец.

Најчитани вести