вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Бакир Изетбеговиќ се приклучи на повиците за предвремени избори во Босна и Херцеговина

bosna

Поврзани вести

Доцна синоќа Бакир Изетбеговиќ се приклучи на повиците за предвремени избори во Босна и Херцеговина, пренесе „АФП“.

Изетбеговиќ кој е еден од членовите на трипартитно претседателство во земјата, изјави дека сегашната ситуација може да биде надмината само со одржување на предвремени избори во мај.

Изборниот законик на земјата не предвидува предвремени избори. Токму затоа во вторникот владејачката Социјалдемократска партија поднесе во Парламентот нацрт законски измени. Промената на изборниот законик сепак ќе биде тешка, бидејќи бара консензус меѓу претставниците на трите заедници во земјата .

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести