петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Базел заврши работа, Јуве го преслуша и Лион

bazel zavrsi rabota

Поврзани вести

Актуелниот шампион на Швајцарија, тимот на Базел го приреди најголемото изненадување кога се во прашање првите натпревари од 1/4 финалната рунда од најмасовното клупско натпреварување, Лигата на Европа.

Иако играа пред празни трибини, казна од еден натпревар поради недоличното однесување на најверните фанови, фудбалерите на Базел одиграа совршено во сите 90 минути и сосема заслужно со убедливи 3:0 го победија шпанскиот прволигаш Валенсија.

Со погодокот на централниот дефанзивец Леонардо Бонучи, постигнат во 85 минута, актуелниот шампион на Италија, тимот на Јувентус забележа минимален триумф на незгодното гостување во Лион.

Идентична победа, но на гостувањето во Холандија, каде за противник го имаа тимот на АЗ Алкмар, забележаа фудбалерите на португалскиот прволигаш Бенфика.

Вториот дерби натпревар, помеѓу претставниците на Португалија и Шпанија, Порто и Севилја, заврши со минимален триумф на домаќинот, а единствениот погодок на натпреварот, постигнат во 31 минута беше дело на францускиот интернационалец, Елиакуим Мангала.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести