петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 65

Бројот на жртви од потонатиот јужнокорејски траект се искачи на 146

140421-ferry-0457_75e5550a66c770c827113563aa1d62e3

Поврзани вести

Бројот на жртвите од потонатиот траект во Јужна Кореја денеска се искачи на 146.

Нуркачките екипи ја продолжуваат потрагата по повеќе од 150 тела на лицата кои се водат како исчезнати.

Од 476 патници и членови на екипажот, 339 беа средношколци и професори кои биле на излет, а над 75 отсто од 323 ученици загинаа или се водат како исчезнати по потонувањето на патничкиот траект Севол пред една недела. Само 174 лица се спасени, а се претпоставува дека другите се удавени.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести