среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 14

ДУИ бара предвремени парламентарни избори

„ДУИ реши да не учествува на претседателските избори со свој кандидат, ги повика Албанците да не поддржат ниту еден кандидат и со тоа да дадат лажен легитимитет на идниот претседател,“изјави вечерва Абдулаким Адеми, генерален секретар на паријата.

абдулаким-адеми-5

Поврзани вести

Парламентарната група на ДУИ ќе поднесе иницијатива за распуштање на Собранието и за организирање на предвремни парламентарни избори, изјави вечерва Абдулаким Адеми, генерален секретар на паријата.

„ДУИ реши да не учествува на претседателските избори со свој кандидат, ги повика Албанците да не поддржат нити еден кандидат и со тоа да дадат лажен легитимитет на идниот претседател. ДУИ истовреме ќе води активна кампања за промоција на концептот за консензуален претседател до негова целосна реализација.Парламентарната група на ДУИ ќе поднесе иницијатива за распуштање на Собранието и за организирање на предвремени парламентарни избори,“ изјави Абдулаким Адеми, генерален секретар на партијата

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести