Магазин

Едноставни рецепти за вработени мајки, и вие на работа и децата сити

Едноставни рецепти за вработени мајки, и вие на работа и децата сити

Ако сте мајка и притоа сте вработена, тогаш сигурно не стигнувате да размислувате за тоа што ќе подготвите денеска за ручек. Овие едноставни рецепти ќе ви помогнат за кратко време да подготвите вкусен и здрав оброк.

Топли сендвичи

Потребно е:

250 гр меко сирење

6 лаж мајонез

2 лаж магдонос

пола лаж. масло

2 млади кромидчиња

8 парчиња шунка

8 парчиња леб за тост

1 зелена јаболка

Сол и пипер

Подготовка:

Во чинија измешајте ги сирењето, маслото, младиот кромид и пиперот. Загрејте го тавчето на средна температура. На едно парче леб наредете две парчиња шунка, едно парче јаболка, додадете ја смесата со сирење и ставете парче леб кое ќе го намачкате со една лажичка мајонез.

На тавче ставете го сендвичот да се попржи и тоа на страната на која сте го намачкале мајонезот. Благо притиснете и по 45 секунди, намачкајте ја горната страна на сендвичот со мајонез и свртете. По 30 секунди тргнете го сендвичот од оган и ставете го на чинија па пресечете го на пола. Повторете го истото со остатокот од лебот.

omletОМЛЕТ

Потребно е

6 јајца, 2 лаж масло, 1 црвен кромид, 1 лута пиперка, 2 лаж ситно сечкан магдонос, една лаж црвен пипер, сол и пипер.

Подготовка:

Изматете ги јајацата околу една минути додека не се создаде пена. Во јајцата додадете ги ситно исечканиот кромид и добро измешајте. Додајте малку сол и пипер. Загрејте го маслото на средна температура и ставете ја претходно подготвената смеса со јајцата. Мешајте, а потоа покријте и печете околу двеипол минути. На чинија или поклопец пренесете го омлетот и свртете за да го испечете од другата страна. Печете уште една минута.