сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Екс советник на Обама: Имам најголема почит за македонскиот народ

060525-N-0696M-245

Поврзани вести

Генералот Џејмс Џонс, кој е поранешен советник на американскиот претседател Барак Обама, на 11. Октомври упати писмо до министерот за одбрана на Република Македонија Зоран Јолевски.

Во писмото тој вели дека има најгоема почит за народот во Македонија и додава дека секогаш ќе го помни времето поминато со нив во тешки времиња.

Генералот Џонс во својата кариера служел и во Европската команда на силите на САД, а во периодот од 1999 до 2003 година бил и командант на Маринскиот Корпус.

По пензионирањето од активна служба, генералот Џонс останува активно вклучен во националната безбедност и надворешната политика.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести