вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 57

ЕУ ќе побара од Јанукович предвремени избори

ukraina-eu

Поврзани вести

Делегацијата на Европската унија ќе побара од украинскиот претседател Виктор Јанукович предвремени избори, пренесе „Интерфакс“, цитирајќи го францускиот министер за надворешни работи, Лорен Фабиус.

„Целта ни е да ги убедиме украинските власти да одржат предвремени избори. Нема друго решение, освен предвремени избори“, изјави францускиот министер за надворешни работи Лорен Фабиус, пред средбата со украинскиот претседател Виктор Јанукович.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести