вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Европа не може без рускиот гас

Во наредните пет години, Европа треба да направи нацрт-програма за зголемување на својата енергетска независност.

gas

Поврзани вести

Финскиот премиер Јирки Катаинен се сомнева во можноста дека Европа може да се откаже од гасот од Русија.

“На Русија и се потребни приходите од гасот во Европа, а на Европа и е потребен рускиот гас. Оваа взаемна зависност може да биде позитивна. Потполното откажување од рускиот гас нема смисла и економски е невозможно,“ изјави Катаинен.

Тој додаде дека во наредните пет години, Европа треба да направи нацрт-програма за зголемување на својата енергетска независност, пренесува Итар-тас.

Транзитот на рускиот природен гас во Западна Европа преку Украина е намален во периодот од јануари до април за 7,64 отсто во однос на истиот период лани, информираше „Укртрансгас“, компанија која управува со гасоводите во Украина.

Компанијата објави дека Украина во април годинава примила 2,6 милијарди кубни метри гас, што е зголемување за 77 отсто во однос на истиот месец минатата година.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести