петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Град Скопје ги повика лицата со посебни потреби да аплицираат за повластено користење на градскиот превоз

Лицата со посебни потреби може да аплицираат за повластено користење на градскиот превоз преки своите здруженија

jsp avtobus

Поврзани вести

Град Скопје ги повика лицата со посебни потреби преку здруженијата да аплицираат за повластено користење на јавниот градски превози.

„Заинтересираните граѓани, лица со оштетен вид, лица со оштетен слух, лица со телесно оштетување, лица со интелектуална попреченост, бубрежно болни лица, како и инвалидите на трудот, инвалидски пензионери и воените инвалиди, правото на повластено користење на јавниот градски превоз можат да го остварат преку соодветните здруженија на граѓани организирани на подрачјето на градот Скопје. За остварување на правото на повластено користење на јавниот градски превоз во 2014 година, заинтересираното лице со посебни потреби треба да поднесе барање до здружението на граѓани во кое членува“, велат од Град Скопје.

Здруженијата на граѓани, конечниот список на баратели кои ги исполнуваат условите и за кои предлагаат добивање на легитимации, треба да го достават до Одделението за социјална, детска и здравствена заштита при Секторот за јавни дејности на Град Скопје, барака бр.2, најдоцна до 16-ти јануари следната година. За дополнителни информации претставниците на здруженијата можат да се јават на телефон 3297 – 321.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести