понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Калибрација на адаптивната контрола на сообраќајот на булеварите „Илинден“ и „Гоце Делчев“

Калибрацијата е процес којшто бара на овие крстосници да биде активиран адаптивниот начин на контрола на сообраќајот во зависност од сообраќајното оптоварување за да се увидат проблемите и да се дотераат параметрите за адаптивна контрола за најдобро да ги опслужува сообраќајните текови.

kalibracija

Поврзани вести

Во рамките на проектот за автоматизирано управување на сообраќајот во наредните неколку дена ќе се врши калибрација на адаптивната контрола на сообраќајот на крстосниците по должината на булеварот „Илинден“ на потегот од крстосницата со булеварот „Гоце Делчев“ (кај мостот „Гоце Делчев“) до крстосницата со улицата „Љубљанска“ и на крстосниците по должината на булеварот „Гоце Делчев“, на потегот од крстосницата со улицата „Филип Втори Македонски“ до крстосницата со улицата „Беласица“ (кај скопското сајмиште).

Калибрацијата е процес којшто бара на овие крстосници да биде активиран адаптивниот начин на контрола на сообраќајот во зависност од сообраќајното оптоварување за да се увидат проблемите и да се дотераат параметрите за адаптивна контрола за најдобро да ги опслужува сообраќајните текови.Поради тоа, на посочените крстосници може да се појават одредени застои во движењето на возилата, како и нарушување на координацијата на семафорите, односно на зелените бранови.

Градот Скопје апелира до сите учесници во сообраќајот да покажат разбирање и да ги почитуваат светлосните сигнали.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести