ТОП,Македонија

Конечно освежување: Променливо облачно време и пад на температурите

Конечно освежување: Променливо облачно време и пад на температурите

По повеќето пеколни денови, конечно мало освежување. Денес времето во Македонија ќе биде променливо облачно и посвежо, со повремени врнежи од дожд, а локално ќе биде и нестабилно со пороен дожд и грмежи.

Од УХМР информираат дека повеќе врнежи се очекуваат во југозападните делови. Ќе дува умерен, а вдолж Повардарието засилен северен ветер.

Утринската температурата ќе се движи од 12 до 20, а дневната од 24 до 32 степена.

Во Скопје ќе биде променливо облачно и посвежо, со повремен слаб дожд. Ќе дува умерен до засилен северен ветер.

Утринската температура ќе достигне до 18, а дневната до 28 степени.

Во среда и четврток времето ќе биде стабилно со посвежи утра, а дневната температура ќе биде во постепен пораст. Услови за локална нестабилност ќе има во петок.