четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Медведев и се заканува на Европа

medvede

Поврзани вести

Доколку Брисел ги зајакне санкциите спрема Русија, Москва ќе го затвори воздушниот простор за западните авио компании, предупредува рускиот премиер.

Рускиот премиер јасно нагласи дека „нема да седи со скрстени раце“ ако Европската унија одобри планиран пакет на санкции насочени кон водечките произведувачи и дистрибутери на нафта.

„Доколку западните земји воведат понатамошни ограничувања за нашиот финансиски сектор, мора да одговориме асиметрично. Промената на маршрутата на летовите може да доведе до банкрот на многу авио-компании кои и онака се наоѓаат на раб на опстанок,“ изјави Медведев.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести