среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Мемети: Децата да не се злоупотребуваат во политичи цели

Апелот го упатувам со цел да не се повторуваат случаите од минатите изборни циклуси во кои децата беа користени во политички настани, спотови и билборди, вели народниот правобранител

memeti

Поврзани вести

Да се избегнат сите обиди за евентуална манипулација и злоупотреба на децата за партиско-политички цели, во пресрет на кампањата за претседателските и предвремените парламентарни избори, апелира народниот правобранител Иџет Мемети, до сите учесници во изборниот процес.

„ Апелот го упатувам со цел да не се повторуваат случаите од минатите изборни циклуси во кои децата беа користени во политички настани, спотови и билборди. Исто така, потсетувам дека злоупотребата на децата за политички цели се смета за кршење на нивните слободи и права, а со тоа и прекршување на сите меѓународни и домашни правила за заштита на правата на дететли во соопштението од народниот правобранител.

Мемети ги повикува и медиумите да се воздржат од емитување на платени политички програми или пораки доколку во нив се опфатени и децата.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести