четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 8

На Србија ќе и’ бидат потребни најмалку осум години за да стане членка на ЕУ

eu-srbija

Поврзани вести

На Србија ќе бидат потребни најмалку осум години за да стане членка на Европската унија, изјавил европратеникот Едвард Кукан, пренесува „РТВ“.

Според зборовите на Кукан сите напори треба да бидат насочени кон продолжување на успешниот процес на евроинтеграција.

Кукан вели дека земјата треба доста внимателно да анализира кои се нејзините интереси и да се бори за нив, а ако смета дека е во право не треба да го прифати сето она што и се нуди во преговорите за членство.

Едвард Кукан е претседател на делегацијата на ЕП за односи со Србија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести