вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 47

Намалени продажните цени на индустриските производи во декември

industrija

Поврзани вести

Продажните цени на производителите на индустриски производи на месечно ниво се намалени за 0,6, а за 3,6 отсто на годишно ниво, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика.

Во декември лани, во споредба со претходниот месец, продажните цени на производителите на индустриски производи, вкупно, се пониски во секторот Рударство и вадење на камен за 4,8 отсто, во секторот Преработувачка индустрија за 0,4 отсто, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација се повисоки за еден отсто.

Во декември лани, во споредба со декември 2012, продажните цени на производителите на индустриски производи, вкупно, се пониски во секторот Рударство и вадење на камен за пет отсто, во секторот Преработувачка индустрија за 3,6 отсто и во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација за 3,2 отст.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести