Македонија

Нестабилно со повремени поројни врнежи

Нестабилно со повремени поројни врнежи

Времето во Македонија денеска претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност, во пладневните часови ќе биде нестабилно, прво во западните делови, а потоа нестабилноста претежно преку северните ќе се преместува кон источните делови.

Вредноста на УВ индексот ќе изнесува 8.

Врнежите повремено ќе бидат поројни и проследени со грмежи, на места со засилен ветер и услови за појава на град.

Максималните дневни темпераратури во западните делово од земјата ќе изнесува 19 Целзиусови степени, додека на крајниот југ ќе се искачи до 33-от степен.

Во Скопје и околината максималната температура ќе достигне 30 степени.

Во следните денови ќе биде променливо облачно и нестабилно. Локално процесите ќе бидат во форма на невреме. Дневните температури ќе бидат во постепено опаѓање.