Свет

Нови конфликти на истокот на Украина

Нови конфликти на истокот на Украина

Во околината на Славјанск и Краматорск, на истокот на Украина, дојдено е до нови конфликти меѓу украинските сили и проруските бунтовници.

Арсен Аваков, министерот за внатрешни работи на Украина, на социјалната мрежа Фејсбук споделил информација дека е во тек интензивна размена на оган во близина на Славјанск.

Аваков навел и дека украинско оклопно возило било погодено од граната која била фрлена од проруските бунтовници. Засега нема податок дали има жртви.