сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 17

Претседателот Иванов ќе одржи предавање на Универзитетот „Федерико Втори“

ivanov

Поврзани вести

Претседателот Ѓорѓе Иванов денеска ќе одржи предавање на Универзитетот „Федерико Втори“ во Неапол.

Предавањето ќе биде на тема „Од Taurisius до Constantinopolis – од Corpus luvris Civilis до меѓународно право“.

Во тек на посетата на Универзитот ќе биде потпишан меморандум за разбирање помеѓу Правниот факултет „Јустинијан Први“ при Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ во Скопје и Универзитетот „Федерико Втори“ во Неапол.

Универзитетот од Неапол Федерико II, кој е основан во 1224 година е светски позната високо-образовна институција. Од надалеку познатите историски личности кои биле студенти како Св. Тома Аквински и Џордано Бруно, се до неколку италијански претседатели, меѓу кои и утрешниот соговорник на македонскиот претседател, италијанскиот претседател Џорџо Наполитано. На овој Универзитет пред 45 години се отвора и првиот лекторат по македонски јазик во светот.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести