петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 65

Русија лидер во испораката на нафта и гас и во следните 20 години

Прогнозите се базираат на податоците за резервите на Источен Сибир и Арктикот.

nafta-platforma-covek

Поврзани вести

Експертите на британската компанија „ВР“ оценуваат дека Русија во текот на следните 20 години ќе ја сочува позицијата на светски лидер во испораката на нафта и гас.

Така до 2035-та година експлоатацијата на нафта ќе се зголеми до 548 милиони тони годишно од сегашните 523, а гасот од 672 на 807 милијарди кубици годишно.

Во годишниот извештај „Светската енергетска перспектива“ се наведува дека експлоатацијата на нафта во Русија ќе се зголеми. Традиционалните руски резерви на гас ќе бидат доволни и за следниот век.

За дваесет години Русија нема да остане само најголем извозник на енергенсот во светот, туку ќе продолжи да го зголемува темпото.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести