четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Се укинува украинската гривна на Крим

„Со промените се предвидува кратење на периодот во текот на кој гривната ќе остане во оптек на Крим до 1 јуни 2014 година,“ изјави Наришкин.

grivna

Поврзани вести

Украинската валута гривна ќе биде во потполност повлечена од оптек на Крим и Севастопољ од 1 јуни, изјави претседателот на руската државна Дума, Сергеј Наришкин.

Државната Дума утре ќе ги разгледа измените на федералниот закон за интеграција на Република Крим и Севастопољ како одвоени федерални ентитети.

„Со промените се предвидува кратење на периодот во текот на кој гривната ќе остане во оптек на Крим до 1 јуни 2014 година,“ изјави Наришкин.

Тој додаде дека финансиските институции на Крим и Севастопољ ќе бидат подредени на Руската централна банка, пренесува „Гласот на Русија“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести