четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 39

„Селфи“ е ментално пореметување

Селфи фотографиите се поради недостаток на самодоверба?!

Two-Happy-Friends-On-The-Couch-Taking-A-Selfie-With-Smartphone-Shutterstock

Поврзани вести

„Селфи“, односно фотографирањето на самиот себе е ментално пореметување, велат од американската психијатриска асоцијација.

Ова  ментално пореметување се дефинира како опсесивна желба за фотографирање на себеси и поставување на фотографијата на  друштвените мрежи поради недостаток на самодоверба и поради пополнување на празнината во својот интимен живот’’,додаваат од агенцијата.

Научниците тврдат дека најдобар лек за ова пореметување е терапија за лекување на пореметувања во однесување.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести