вторник, 22 август 2017  |  Вести денес: 0

Tag Archives: фби

Американското FBI го уапси експертот кој помогна во неутрализирањето на вирусот WannaCry

Припадниците на американското Федерално биро за истраги (FBI) го уапсиле експертот за кибернетичка безбедност кој претходно годинава помогна да биде неутрализиран глобалниот уценувачки вирус WannaCry,...

FBI ги испрашува Американците вработени во руската компанија за кибернетичка безбедност

Американското Федерално биро за истраги (FBI) испрашувал оваа седмица неколку американски државјани кои се вработени во руската компанија за кобернетика безбедност „Kaspersky Lab“ чиешто седиште е во Москва...

Трамп го обвинува Коми дека е кукавица

Aмериканскиот претседател Доналд Трамп го обвини во неделата поранешниот директор на Федералното биро за истраги (FBI), Џејмс Коми, дека е кукавица бидејќи во медиумите ги доставил белешките за нивните...

Комитетот за разузнавање ги побара од Белата куќа записите од разговори меѓу Трамп и Коми

Комитетот за разузнавање во Претставничкиот дом на САД, кој е задолжена за истрага во врска со анводната руската вмешаност во американските претседателски избори во ноември 2016 година, соопшти дека...

Трамп „сто отсто“ подготвен да сведочи под заклетва во случајот Коми

Американскиот претседател Доналд Трамп во петокот ги демантираше наводите дека од поранешниот директор на Федералното биро за истраги (FBI), Џејмс Коми, барал да престане да го истражува неговиот поранешен...

Трамп вети скорешно именување на директор на FBI, 11 кандидати

Американскиот претседател Доналд Трамп во саботата изјави дека многу брзо ќе именува нов директор на Федералното биро за истраги (FBI), откако предизвика политичка бура со ненадејното менување на досегашниот...

Коми нема да сведочи пред Сенатот, Трамп го предупредува да не се појавува во медиумите

Сменетиот директор на американското Федерално биро за истраги (FBI), Џејмс Коми, нема следната седмица да се појави пред разузнавачката комисија на Сенатот за да одговара на прашањата за наводните врски...

Шефот на FBI вети дека ќе објави евентуално мешање во истрагата за наводната поврзаност на Русија и кампањата на Трамп

Вршителот на должноста директор на американското Федерално биро за истраги (FBI) Ендрју Мекејбво четвртокот во дека Разузнавачкиот комитет на Сенатот ќе го извести за каков и да е евентуален обид за...

Путин за американските медиуми тврди дека отказот за Коми нема да влијае на односите со САД

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека одлуката на неговиот американски колега по должност Доналд Трамп да му даде отказ на директорот на Федералното биро за истраги (FBI), Џејмс Коми, кој водеше...

Смената на директорот на FBI предизвика политичка бура во САД

Вистинска политичка бура предизвика одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп, донесена по препораките на министерт за правда и државен обвинител Џеф Сешнс и неговиот заменик Род Розенстајн,...

Трамп го смени директорот на FBI, Џејмс Коми

Белата куќа објави дека американскиот претседател Доналд Трамп го сменил од функцијата директорот на Федералното биро за истраги (FBI), Џејмс Коми, со што се согласил со препораките на министерот за...

Службеничка на FBI во Сирија се омажила за борец на ИД

Припадничка на американското Федерално биро за истраги (FBI), којашто имала пристап до доверливи информации во 2014 година отпатувала во Сирија каде што се омажила за припадник на ултрарадикалната сунитска...
коми

„Њујорк тајмс“: Трамп има намера да го остави Коми на чело на ФБИ

Коми беше остро критикуван од страна на демократите, кога 11 денови пред одржувањето на претседателските избори во САД изјави дека ФБИ ќе изврши проверка на електронската пошта на Хилари Клинтон поради...
фби

ФБИ: Русите не ја хакирале кампањата на Трамп

Пред разузнавачкиот одбор на Сенатот тој рече дека Русите упаднале во компјутери на кампањата на Трамп на локално и ниво на држави, но не и на национално ниво. Немаме никакви податоци дека кампањата...
фби

ФБИ: Зголемување на злосторствата кон малцинствата во САД

Според последните податоци на ФБИ, бројот на злосторствата од 5.479 во 2014 година се зголемил на 5.850 во 2015 година. Кога станува збор за  злосторствата кон припадниците на муслиманската вероисповест тие...

Најчитани вести