понеделник, 26 јуни 2017  |  Вести денес: 1

Tag Archives: фби

james comey donald trump

Трамп го обвинува Коми дека е кукавица

Aмериканскиот претседател Доналд Трамп го обвини во неделата поранешниот директор на Федералното биро за истраги (FBI), Џејмс Коми, дека е кукавица бидејќи во медиумите ги доставил белешките за нивните...
tramp i komi

Комитетот за разузнавање ги побара од Белата куќа записите од разговори меѓу Трамп и Коми

Комитетот за разузнавање во Претставничкиот дом на САД, кој е задолжена за истрага во врска со анводната руската вмешаност во американските претседателски избори во ноември 2016 година, соопшти дека...
Поранешниот директор на ФБИ, Џејмс Коми/© REUTERS / Jonathan Ernst

Трамп „сто отсто“ подготвен да сведочи под заклетва во случајот Коми

Американскиот претседател Доналд Трамп во петокот ги демантираше наводите дека од поранешниот директор на Федералното биро за истраги (FBI), Џејмс Коми, барал да престане да го истражува неговиот поранешен...
fbi_building

Трамп вети скорешно именување на директор на FBI, 11 кандидати

Американскиот претседател Доналд Трамп во саботата изјави дека многу брзо ќе именува нов директор на Федералното биро за истраги (FBI), откако предизвика политичка бура со ненадејното менување на досегашниот...
© AP Photo / J. Scott Applewhite, File

Коми нема да сведочи пред Сенатот, Трамп го предупредува да не се појавува во медиумите

Сменетиот директор на американското Федерално биро за истраги (FBI), Џејмс Коми, нема следната седмица да се појави пред разузнавачката комисија на Сенатот за да одговара на прашањата за наводните врски...
Ендрју Меккејб

Шефот на FBI вети дека ќе објави евентуално мешање во истрагата за наводната поврзаност на Русија и кампањата на Трамп

Вршителот на должноста директор на американското Федерално биро за истраги (FBI) Ендрју Мекејбво четвртокот во дека Разузнавачкиот комитет на Сенатот ќе го извести за каков и да е евентуален обид за...
putin

Путин за американските медиуми тврди дека отказот за Коми нема да влијае на односите со САД

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека одлуката на неговиот американски колега по должност Доналд Трамп да му даде отказ на директорот на Федералното биро за истраги (FBI), Џејмс Коми, кој водеше...
Џејмс Коми, © EPA/MICHAEL REYNOLDS

Смената на директорот на FBI предизвика политичка бура во САД

Вистинска политичка бура предизвика одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп, донесена по препораките на министерт за правда и државен обвинител Џеф Сешнс и неговиот заменик Род Розенстајн,...
dokument smena FBI

Трамп го смени директорот на FBI, Џејмс Коми

Белата куќа објави дека американскиот претседател Доналд Трамп го сменил од функцијата директорот на Федералното биро за истраги (FBI), Џејмс Коми, со што се согласил со препораките на министерот за...
(© AP Photo/Cliff Owen, File)

Службеничка на FBI во Сирија се омажила за борец на ИД

Припадничка на американското Федерално биро за истраги (FBI), којашто имала пристап до доверливи информации во 2014 година отпатувала во Сирија каде што се омажила за припадник на ултрарадикалната сунитска...
коми

„Њујорк тајмс“: Трамп има намера да го остави Коми на чело на ФБИ

Коми беше остро критикуван од страна на демократите, кога 11 денови пред одржувањето на претседателските избори во САД изјави дека ФБИ ќе изврши проверка на електронската пошта на Хилари Клинтон поради...
фби

ФБИ: Русите не ја хакирале кампањата на Трамп

Пред разузнавачкиот одбор на Сенатот тој рече дека Русите упаднале во компјутери на кампањата на Трамп на локално и ниво на држави, но не и на национално ниво. Немаме никакви податоци дека кампањата...
фби

ФБИ: Зголемување на злосторствата кон малцинствата во САД

Според последните податоци на ФБИ, бројот на злосторствата од 5.479 во 2014 година се зголемил на 5.850 во 2015 година. Кога станува збор за  злосторствата кон припадниците на муслиманската вероисповест тие...
obama

Обама: Коми е човек со интегритет

Претседателот на САД, Барак Обама верува дека директорот на ФБИ, Џејмс Коми е човек со интегритет кој не се обидува да влијае на американските претседателски избори, изјавил портпаролот на Белата куќа,...
фби

ФБИ доби судска наредба да ги истражи новооткриените мејлови на Клинтон

Судската наредба му дозволува на ФБИ да ги истражи мејловите и да утврди дали постои поврзаност со неговата истрага за случајот со користењето на приватната електронска адреса за испраќање на службени...

Најчитани вести