четврток, 25 мај 2017  |  Вести денес: 37

Tag Archives: Русија

fsb

Во Москва уапсени припадници на ИД кои подготвувале напад на јавниот превоз

Во руската престолнина Москва уапсени се во четвртокот четвoрица припадници на џихадистичката организација Исламска држава коишто подготвувале терористички напади врз објекти на јавниот сообраќај,...
matteo-renzi-primarie-pd-4-770x513-770x500

Питела: Опасноста Балканот да падне во руската орбита е реална, неоходно е влегување во ЕУ

На државите од ткн западен Балкан коишто сакаат да влезат во Европската унија треба да им се даде јасна перспектива за членство, за да не потпаднат во „руската орбита“ и за тоа ЕУ мора да биде многу...
1488022569

Руската амбасада написите во Sunday Times за Македонија ги нарече делириум

Руската амбасада во Скопје остро ги критикуваше написите во британскиот весник Sunday Times, наведувајќи дека објавил низа „лажни“ материјали за наводната „вмешаност“ на Москва во настаните во Македонија,...
trump

Нови моменти од истрагата за „руските врски“ на Трамп, Коми се согласи да сведочи на отвореното сослушување

Американскиот претседател Доналд Трамп во петокот беше повторно под притисокот за тоа дека негов виш советник е „лице од интерес“ во истрагата за наводните можни тајни договори со Русија во текот...
РИА Новости . Сергей Гунеев

Тилерсон: За САД и Русија нема нов почеток, не можеме да ги ресетираме работите

Односите меѓу САД и Русија не биле толку лоши од завршувањето на Студената војна и за нив не може да има нов почетокот, изјави во неделата шефот на американската дипломатија Рекс Тилерсон, и истакна...
Ендрју Меккејб

Шефот на FBI вети дека ќе објави евентуално мешање во истрагата за наводната поврзаност на Русија и кампањата на Трамп

Вршителот на должноста директор на американското Федерално биро за истраги (FBI) Ендрју Мекејбво четвртокот во дека Разузнавачкиот комитет на Сенатот ќе го извести за каков и да е евентуален обид за...
© РИА Новости . ЦОС ФСБ РФ

Тројца осомничени за нападот во Санкт Петербург обвинети за тероризам

Рускиот Истражен комитет соопшти во четвртокот дека обвинил за тероризам тројца осомничени уапсени по нападот во подземната железница во Санкт Петербург на 3 април во кој загинаа 15 луѓе. Во рамките...
putin

Путин за американските медиуми тврди дека отказот за Коми нема да влијае на односите со САД

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека одлуката на неговиот американски колега по должност Доналд Трамп да му даде отказ на директорот на Федералното биро за истраги (FBI), Џејмс Коми, кој водеше...
(© РИА Новости . Григорий Сысоев)

Путин: Нема таква сила којашто може да го пороби рускиот народ

Не постои таква сила на светот којашто може да го пороби рускиот народ, рече во вторникот рускиот претседател Владимир Путин на традиционалната воена парада по повод 72-годишната на Денот на победата...
makron lugje

Путин му ја честитеше победата на Макрон на француските претседателски избори

Рускиот претседател Владимир Путин му го честиташе на Емануел Макрон изборот за претседател на Француската Република, соопшти во понеделникот Кремљ. „Французите ви доверија Вам да ја водите земјата...
segal i putin 01

Украина му забрани влез на актерот Стивен Сегал бидејќи е „национална закана“

Украина му го забрани влезот во земјата на американскиот актер и мајстор на боречките вештини Стивен Сегал во следните пет години, бидејќи, како што е образложено, претставува закана за националната...
bombarderi ruski

Американски борбени авиони подготвени за песретнување руски стратешки бомбардери над Алјаска

Американски борбени авиони биле подготвени и подигнати за пресретнување руски стратешки носачи на ракети со долг долет над Алјаска соопштија американски воени извори, а двете страни информираат дека...
(© РИА Новости . Алексей Никольский)

Путин: Русија и Турција за зони за смирување на тензиите поради мирот во Сирија

Русија, којашто е сојузник на владата на сирискиот претседател Башар ал-Асад, и Турција, којашто е ги поддржува сунитските бунтовници кои повеќе од шест години се обидуваат да го соборат од власта, се...
Трамп Русија

АНАЛИЗА: Зошто Трамп треба да ги подобри односите со Русија?

За време на предизборната кампања во САД, изразените симпатии на Доналд Трамп кон рускиот претседател Владимир Путин ги изненади елитите во Вашингтон. Тоа произведе дузина шпекулации: според некои...
(© AP Photo/Alex Brandon)

Трамп ги обвини соработниците на Клинтон за поврзаност со Русија

Американскиот претседател Доналд Трамп и натаму не се согласува со мислењата дека наводно Русија се обидела да се вмеша во американските претседателски избори во ноември 2016 година за да му помогне,...

Најчитани вести