четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Тројца имигранти исчезнаа во реката Марица при обид да стигнат до грчкиот брег

reka-marica

Поврзани вести

Спасувачка операција е во тек, во реонот на реката Марица, откај грчката грчкиот дел, во областа Еврос, за потрагата по тројца имигранти кои биле повлече од турбулентните води на реката во обид да преминат заедно со други имигранти од турскиот брег на грчка територија, пишува весникот „Етнос“.

Властите спасиле вкупно 15 лица, од кои 13 се Авганистанци, еден е Сириец и еден Алжирец. Спасените рекле дека уште тројца се исчезнати и дека тие биле од Ирак, Пакистан и Афгантистан и патувале со брод, однесен од водите на реката Марица.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести