петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 37

Турција и Иран потпишаа договор за создавање на Врховен совет за соработка

turcija iran

Поврзани вести

Премиерот на Турција, Реџеп Таип Ердоган и претседателот на Иран, Хасан Роухани потпишаа протокол за основање на Виш совет за соработка меѓу двете земји, пренесуваат локалните медиуми.

Првата седница на Советот ќе се одржи за време на посетата на иранскиот претседател во Турција.

Претходно турскиот премиер се состана со високиот лидер на Иран, Али Хаменеи. На состанокот, исто така присуствуваа министерот за надворешни работи на Турција, Ахмет Давутоглу, министерот за енергетика, Танер Јилдиз и други високи функционери од турската делегација.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести