петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ВИДЕО: Израел срамни со земја облакодер во Газа

IZRAEL

Поврзани вести

Ден откако срамни со земја тринаесеткатен облакодер Израел денеска продолжува со воздушните напади на појасот Газа.

Пред нападот на облакодерот Израел ги предупредил жителите да ја напуштат зградата.

Израелската војска објавила дека во урнатиот облакодер бил сместен команден центар на милитантите на Хамас, и дека на 10 минути пред нападот на зградата Израел истрелал предупредувачка ракета без експлозив. Локалните жители тврдат дека во облакодерот живееле 44 семејства. Палестински медицински извори тврдат дека во нападот биле повредени 17 лица.

Египет вчера ги повикал Израел и Палестина да прекинат со насилствата и да се вратат на преговорите. Сепак, засега нема никакви индикации дека преговорите, прекинати во вторникот, би можеле наскоро да продолжат.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести