четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Во затвор поради навреда на турскиот премиер

erdogan2

Поврзани вести

Седумнаесет лица се осудени на една до две години затвор од страна на  турски суд поради навреда на премиерот Реџеп Таип Ердоган за време на протести.

Судот во Ескишехир посочил во пресудата дека групата со предумисла го навредила премиерот без да покаже ниту најмалку сожалување, наведува весникот „Хуриет“.

За време на протестите против здравствената политика на Владата на Ердоган, тие лица скандирале „Таип Ердоган, слуга на ММФ, слуга на работодавците“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести