Автомобилот на терористите од „Крокус“ бил брзо лоциран

Службениците за спроведување на законот во регионот на Москва успеале брзо да го идентификуваат автомобилот во кој избегаа терористите од концертната сала „Крокус“, благодарение на видео снимките од запалената зграда. Ова на Телеграм го објави официјалниот претставник на руското Министерство за внатрешни работи Ирина Волк.

„На местото на инцидентот пристигнаа началникот на полицијата на руското Министерство за внатрешни работи за градскиот округ Красногорск, полицискиот полковник Максим Мјагков и неговиот заменик, полицискиот потполковник Дмитриј Новиков“, напиша таа.

Претставникот на одделот нагласи дека благодарение на добиените информации брзо се приведени осомничените за терористичкиот напад.

Мјагков заедно со офицерите на ФСБ се качиле на четвртиот кат во собата за сервери, ја скршиле вратата, ја разгледале евиденцијата и ги пренеле податоците во оперативниот штаб.

Терористичкиот напад во „Крокус“ во близина на Москва, каде што требаше да настапи групата Пикник, се случи на 22 март. Терористи упаднаа во зградата, почнаа да пукаат и ја запалија концертната сала. Според последните податоци, бројот на загинати во терористичкиот напад е 143 лица.

Поведена е кривична постапка по чл. 205 од Кривичниот законик на Руската Федерација („Терористички чин“).

Руската ФСБ објави дека по терористичкиот напад напаѓачите планирале да ја преминат границата на Руската Федерација со Украина и дека имале контакти на украинска страна.

Приведени се вкупно 11 лица, меѓу кои и четворица директни извршители на нападот. Сите четворица се странски државјани.