Белата куќа се противи на палестинската државност

Американската влада лобира кај земјите на Советот за безбедност на ОН да ја отфрлат апликацијата на Палестинската самоуправа (ПА) за полноправно членство, објави „The Intercept“, повикувајќи се на свои извори.

Весникот во средата објави дека поседува копии од некласифицирани документи на Стејт департментот на САД кои се во спротивност со ветувањето на администрацијата на Бајден дека целосно ќе го поддржи решението за две држави.

15-члениот Совет за безбедност, наводно, треба да гласа во петок за нацрт-резолуција со која се препорачува на 193-членото Генерално собрание на ОН „Државата Палестина да биде примена во членство во Обединетите нации“, што би значело признавање на палестинската државност, на која Израел се противи.

САД инсистираат на тоа дека формирањето независна палестинска држава треба да се случи преку директни преговори меѓу Израел и Палестина, а не во Обединетите нации. Претседателот Џо Бајден претходно категорично рече дека Вашингтон поддржува решение за две држави и работи на тоа што е можно поскоро да се воспостави.

Во документите, наводно, се наведува притисокот што се применува врз членовите на Советот за безбедност. Посебно од Еквадор се бара да лобира на Малта, ротирачкиот претседател на Советот овој месец, и други нации, вклучително и Франција, да се спротивстават на признавањето на ПА од ОН, според извештајот. Стејт департментот, наводно, укажал дека нормализирањето на односите меѓу Израел и арапските држави е најбрзиот и најефективниот начин да се постигне трајна и продуктивна државност.

Во еден дипломатски документ, со датум 12 април, се објаснува американското противење на гласањето, наведувајќи го ризикот од разгорување на тензиите, политичките реакции и потенцијалното намалување на финансирањето на ОН од страна на Конгресот на САД.

„Затоа ве повикуваме да не поддржувате каква било потенцијална резолуција на Советот за безбедност која препорачува прием на „Палестина“ како земја-членка на ОН, доколку таквата резолуција биде претставена пред Советот за безбедност за одлука во наредните денови и недели“.

ПА аплицираше за членство во 2011 година, но апликацијата никогаш не беше поднесена до Советот за безбедност. Во тоа време, САД – како една од петте постојани членки на Советот – рекоа дека ќе го искористат своето право на вето во случај на успешно гласање.

Следната година, ОН го надградија статусот на државата Палестина од „ентитет набљудувач нечленка“ во „држава набљудувач нечленка“, статус што го имаат само тие и Ватикан.

Напорите за лобирање на САД покажуваат дека Белата куќа се надева дека ќе избегне отворено „вето“ на барањето за членство на Палестинците.