Берлинската полиција го отстранува пропалестинскиот камп пред парламентот

Берлинската полиција во петокот започна со отстранување на пропалестинскиот камп подигнат пред германскиот парламент од активисти кои бараат владата да го прекине извозот на оружје за Израел и да го запре она што тие го нарекуваат криминализација на палестинското движење за солидарност.

Полицијата ги урна шаторите, насилно ги отстрани демонстрантите и ја блокираше околината за да го спречи доаѓањето на другите демонстранти.

Полициската акција дојде откако демонстрантите се судрија со полицијата во американските кампуси и по блокадата на универзитетот Sciences Po во Париз, дел од меѓународните протести против воената кампања на Израел во Газа и западната поддршка за Тел Авив.

Берлинскиот кам „Besetzung Gegen Besatzung“ („Заземање против окупацијата“) беше подигнат на 8-ми април, кога започнаа сослушувањата за случајот на Никарагва, кој ја обвини Германија пред Меѓународниот суд на правдата (МСП – ICJ) за „олеснување на геноцидот“ на Палестинците со воена и политичка поддршка на Израел.

„Идејата беше да се привлече вниманието на германското учество и активното олеснување на израелскиот геноцид во Газа“, рече организаторот на кампот Јара Насар.

Полицијата соопшти дека одлуката за забрана на кампот, кој доби дозвола на почетокот на протестот, е донесена поради повеќекратни прекршувања од страна на поединечни демонстранти, вклучително и употреба на неуставни симболи и забранети пароли.

„Заштитата на собирот во овој момент не може да се гарантира, бидејќи јавниот ред и мир се значително загрозени“, рече портпаролката на полицијата Ања Диршкесаид, додавајќи дека шаторите морале да бидат отстранети поради локалните правила за одржување на тревникот.

„За германската влада тревата е поважна од животите на повеќе од 40.000 невини луѓе во Газа, кои беа убиени од израелската армија“, рече за Reuters еден од демонстрантите.