Борел ја брани UNRWA по израелското откривање на тунелите на Хамас

Високиот претставник на Европската унија за заедничка надворешна и одбранбена политика Жозеп Борел во понеделникот во Брисел силно ја бранеше Агенцијата на Обединетите нации за помош и работа за палестинските бегалци на Блискиот исток (UNRWA).

Главната агенција на ОН за помош на Палестинците во Газа е под интензивен надзор откако израелската војска соопшти дека открила тунел на Хамас во кој се наоѓа командниот центар на милитантното движење Хамас под седиштето на UNRWA. Израел претходно обвини десетина вработени на агенцијата за наводна вмешаност во смртоносните брутални напади на 7-ми октомври во јужен Израел предводени од палестинската милитантна група Хамас.

Борел нагласи дека наводите за активностите на Хамас во агенцијата на ОН мора да се проверат и дека „не е тајна дека израелската влада сака да се ослободи од UNRWA“. Највисокиот дипломат на ЕУ рече дека верува оти израелската влада сака да се ослободи од UNRWA за да не мора да се занимава со потребите на палестинските бегалци.

Тунелот е долг 700 метри, длабок 18 метри и служел како важен објект за военото разузнавање на Хамас, објавија израелските одбранбени сили (IDF). Израелската војска, исто така, соопшти дека има индиции дека просториите на штабот на UNRWA ги користеле милитантите на Хамас и дека пронашле големо количество оружје и експлозиви.

Канцеларијата на UNRWA беше напуштена на почетокот на војната меѓу Израел и Хамас. Генералниот комесар на UNRWA, Филип Лазарини, рече дека агенцијата не знае ништо за тунелот, тврдење кое Израел го отфрли како „апсурдно“.

Неколку големи западни донатори на UNRWA, предводени од САД и Германија, привремено ги прекинаа плаќањата на агенцијата за помош во Газа поради наводите дека персоналот на UNRWA бил вклучен во нападите на Хамас на 7-ми октомври.