4.8 C
Skopje
среда, ноември 29, 2023

Грозоморно злосторство: 11 мажи кои групно силуваа бремена жена се пуштени на слобода

Единаесет хиндуси, осудени на доживотен затвор поради групно силување бремена муслиманка за време на хинду – муслиманските немири во 2002 година, се пуштени на слобода. Ваквиот потег предизвика осуда од страна на сопругот на жртвата, неговиот адвокат, политичари.

Мажите се осудени во почетокот на 2008 година, а од затворот во Панчмахал се пуштени во понеделникот, кога во Индија се прославуваше 75 години од крајот на британското владеење.

За време на конфликтот во Гуџарат, еден од најлошите вериски немири во Индија, загинаа над 1.000 лица, мнозинството муслимани. На чело на државата тогаш беше сегашниот индиски премиер Нарендра Моди.

Официјално лице од Панчмахал за медиуми тврди дека советодавниот одбор на окружниот затвор препорачал напаѓачите да се пуштат на слобода, поради нивното добро однесување.

Според индиските закони, осуденици имаат право да бараат помилување по 14 години во затвор.

– Факт е дека тие поминаа речиси 15 години во затвор и оти имаа право на можност за помилување, изјави Сухал Јаџантибај Мајатра, пренесе Си-ен-ен.

На видеа споделени на социјалните мрежи, се гледа како пред затворот, непознато машко лице им дава благо на ослободените напаѓачи, откако во знак на почит, им ги допре стапалата.

Опозициски политичари и адвокати соопштија дека овој потег е во спротивност со владината политика на зголемување на нивото на заштита на жените во земја позната по големиот број силувања.

– Помилувањето осудени за грозоморно злосторство како групно силување и убиство е морално и етички несоодветно. Каква порака сакаме да испратиме со тоа?, праша адвокатот Ананд Јагник.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.