Иванов на средба со Столтенберг

Иванов: Македонија има капацитет да прими максмум 2.000 бегалци

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов во рамки на посетата на Брисел денеска ќе се сретне со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

Во фокусот на разговорите на претседателот Иванов со неговите соговорници во Брисел, е интеграцијата на Република Македонија во Европската унија и во НАТО, како и актуелните состојби поврзани со мигрантската и бегалската криза.

Во рамки на посетата тој вчера се сретна со потпретседател на Европската комисија, Франс Тимерманс.

Повеќе за ова на следниот линк.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.