Крими хроника

Казнети десет моторџии, запленети пет мотори

Казнети десет моторџии,  запленети пет мотори

Скопската полиција вчера казнила повеќе возачи на мотори поради различни прекршоци, информираше МВР.

Во текот на вчерашниот ден, во периодот од 19 до 1 часот денеска полициски службеници од Одделението за сообраќај при СВР Скопје превзедоа мерки за контрола насочена кон учесниците во сообраќајот кои управуваат мотори и веспи, на подрачјето на главниот град. Односно околу почитувањето на сообраќајните правила и прописи – носење заштитен шлем, брзина на движење, возење под дејство на алкохол и друго – за оваа категорија на учесници во сообраќајот- велат од МВР.

Притоа, пет моторцикли се задржани во полициска станица од причина што немало никакви документи за возачите и моторите (возачка и сообраќајна дозвола). Исто така, изречени се и десет прекршочни платни налози по основ на неносење заштитен шлем, непочитување на првенство на минување, како и по основ на управување со возило пред стекнување право за полагање на возачки испит и непоседување на возачка дозвола.